Güzelliğin Sırları Bu Blogda

Blog Görsel 2

Güzellik sırlarında bu haftaki konumuz kuru ciltler! Cilt kuruluğunun sebepleri, cilt kuruluğuna bağlı olarak gelişen sorunlar, cilt kuruluğu bakımı için öneriler, cilt nemlendirirken neler yapılması gerektiği ve kuru cilt bakımı nasıl olmalıdır konularına açıklık getireceğiz.

Cildinin kuru olup olmadığını nasıl anlarsın?

Cildimiz bizi dış etkenlere karşı koruyan bir bariyerdir. Sağlıklı bir cildin ilk belirtisi doğal bir ışıltı, nem ve eşit renk görünümüdür. Her cilt tipinde ortak hayal aslında sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmaktır. Bu nedenle çeşitli cilt bakım ürünleri ile cildimizin sağlığına destek oluruz. Cilt bakım ürünlerini seçerken cilt tipimize dikkat etmeliyiz. Cilt tipleri içerisinde bakımı en zor olanlardan birisi kuru ciltlerdir.

Kuru bir cilt çoğunlukla kızarıklık, çatlaklar ve erken yaşlanma belirtileri gösterir. Peki cildimizin kuru olup olmadığını nasıl anlarız?

Gün içerisinde cildimiz geriliyor, rahatsız edici bir kaşıntı hissi bize eşlik ediyorsa; cildimizin nem oranını düşük olabilir bu da cilt kuruluğuna neden olur.

Kuru bir cildin belirtileri nelerdir?

  • Pul pul dökülme
  • Gerginlik
  • Kızarıklık
  • Çatlaklar
  • Kaşıntıdır.

Kuru cildimizi korumak için çeşitli bakım ürünleri kullanabilir, evde kendi yaptığımız maskeler ile destek olabiliriz. Fakat kuru cildimizin sağlıklı bir görünüme kavuşması için yoğun bir nem desteğine ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz. 

Cildimizde bulunan lipitler dış etkenlere karşı cildimizi korur ve elastik kalmasını sağlar. Kuru ciltlerde normal ciltlere oranla lipitler zayıftır. Zayıf olan lipitler cildin elastik kalmasına yardımcı olamaz, cildin bakterilere karşı savunmasız kalmasına neden olur.

Kuru cilt için bakım yaparken kullanacağımız ürünlerde özellikle hyaluronic acid olmasına dikkat etmelisiniz. Hyaluronic acid, cildin nemi tutmasına yardımcı olur, aydınlık ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmamızı sağlar.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gün içerisinde önem vermediğimiz birçok konu aslında cilt kuruluğu için bir neden barındırır. Örneğin uzun süre sıcak duş almak, aşırı soğuklara maruz kalmak, kuru ortamlarda bulunmak, sabun kullanmak, alkol ve parfüm içeren cilt ürünleri kullanmak gibi. Şimdi gelin birlikte bu alışkanlıklarımızı durduralım ve basit adımlarla cilt sağlığımıza destek olalım!

Öncelikle yapmamız gereken ilk şey bolca su içmek. Su cildin nem ihtiyacını karşılar, kuruluğu önlemeye yardımcı olur. İkinci olarak yalnızca 10-15 dakika süren ılık duşlar almamız gerekiyor. Duştan sonra yoğun nem oranına sahip nemlendiriciler ve serumlar kullanmamız gerekiyor.

Tüm bu adımları düzenli olarak uygulayın ve yoğun bir nem desteği sağlayın.

Değişimin güzelliğine kavuşun!

Kuru cilt bakımı için kullanabileceğiniz ürün önerileri için tıklayın.

X